Ako využili chytrý náter v IT firme Millenium

18. 05. 2016   


INTERIÉRY „ÍTEČKÁRSKYCH“ FIRIEM

V interiéri „ítečkárskej“ firmy nemusí vládnuť nuda a aj malé priestory môžu byť hravé a útulné. Mladé architektky Mgr. art. Kristína Poržoltová a Ing. arch. Ivana Paľková o tom presvedčili dvoch rôznych investorov.

 
V oboch prípadoch museli architektky rešpektovať korporátne farby, zhodou okolností sú interiéry oboch firiem ladené do červena. V spoločnosti Millennium, v jednom z bratislavských biznis centier, dostali voľnú ruku a priestory pre 60 zamestnancov navrhli ako v známej rozprávke: ani uzavreté, ani úplne otvorené, ani príliš ležérne, ani veľmi zošnurované, aj s vtipom, ale nie na smiech, aj s výtvarným umením, ale nie zas ako galériu.

  Zamestnanci majú v jedálni dostatok miesta na občerstvenie aj pracovnú debatu.

               Zamestnanci majú v jedálni dostatok miesta na občerstvenie aj pracovnú debatu.

              Hlavná zasadačka s motívom hradu Devín na stene tak ľahko neomrzí.

Búdky a bubliny

Aktuálna dilema – strata intimity vo veľkopriestorových kanceláriách ver­zus efektivita využitia každého štvorcového metra – ich doviedla k šalamúnskemu riešeniu: zastavili sa tesne pred dverami. Teda rozhodli sa ich v kanceláriách jednoducho nepoužiť. V kancelárskom krídle tak vznikol dispozičný trojtrakt naznačený priečkami. Absenciou dverí sa podarilo zachovať správny firemný a pracovný esprit spolu s možnosťou ľahkej komunikácie a interakcie. Zamestnanci majú svoju privátnu zónu, nie sú všetci všetkým na očiach. Oba krajné trakty sú však rôznymi priehľadmi prepojené a ľahko kontrolovateľné. Intimitu nevyhnutnú pri dôležitých telefonátoch vytvorili architektky v štyroch telefónnych búdkach. Súkromie aj technologické vybavenie je v minipriestore zabezpečené, limitované je len sklenenou vstupnou stenou. Na krátke pracovné porady či rýchle „brainstormingy“ vymysleli Ivana s Kristínou v strednom trakte tri sklenené bubliny s ľahkým sedením a popisovacou stenou namiesto tabule.

  Telefónna „búdka” poskytuje súkromie aj zázemie na prácu.

              Telefónna „búdka” poskytuje súkromie aj zázemie na prácu.

  Oválna minizasadačka s popisovacou stenou je vhodná na spoločný „brainstorming.“

              Oválna minizasadačka s popisovacou stenou je vhodná na spoločný „brainstorming.“

V kuchyni to žije

Kuchynka s jedálenskou časťou je od kancelárií oddelená, ale je naplno využívaná celý deň. Počas prehliadky sme sa presvedčili, že nielen na kávičkové a občerstvovacie pauzy. Tie plynulo prechádzali do pracovných porád, pričom zamestnanci si môžu vybrať z rôznych typov sedenia. Jedáleň sa využíva aj na celofiremné akcie, takže utilitárna miestnosť, ktorú sa obvykle snažia investori minimalizovať a trpia ju ako stratenú plochu, tu žije bohatým firemným životom. Obhliadku sme netypicky končili pri recepcii s tromi zasadačkami. Výber zariadenia podriadili architektky firemným farbám, vstupnú časť však zútulňuje drevený obklad a recepčný pult s krémovohnedými lamelami, solídnosť zabezpečuje krémový koberec a ležérnosť farebné čalúnenie sedenia pre návštevy. Elegantnému interiéru chýbalo už len trochu šťavy, niečo, čo by hneď pri vstupe naznačilo, že vo firme nepracujú len suchári a kockaté hlavy. Architektky oslovili Juraja Hubinského, ktorý navrhol motív maľby na stenu. U investora sa nápad stretol s pochopením a biele steny umelec vyzdobil abstraktným moderným umením. V zasadacích miestnostiach maľby skonkretizoval do symbolických bratislavských dominánt: Devína, Slavína a Kamzíka.

MILLENNIUM

Miesto: Plynárenská 7/C, Bratislava
Investor: Millennium, spol. s.r.o.
Riešená plocha: 560m2
Rok realizácie: 2014-2015
Autori: Ing. arch. Ivana Paľková, Mgr. art. Kristína Poržoltová

Článok bol uverejnený v časopise ASB a na webe asb.sk